Vi flyger från Arlanda/Göteborg/Kastrup och landar i Rom på eftermiddagen. En buss väntar vid flygplatsen för att ta oss in till centrala Rom och Piazza Farnese där vi ska bo hos Birgittasystrarna den kommande veckan. Där har vi tillgång till ett kapell dit vår reseledare/kaplan inbjuder till aftonbön, för den som vill, och även att fira mässa vid något tillfälle.
Denna dag har Patrick Lind en informationsträff och vi äter middag på vårt boende.
Efter frukost börjar vi att utforska Roms centrala delar till fots. Det är mycket promenad, ca 10 km denna dag, men också tillfälle att sitta ner för en kopp kaffe och lunch. Tänk på att ett besök i Rom innebär mycket vandring så ett par bekväma skor behövs.
Målet för vandringen är San Clemente där vi får uppleva St Clemens lägenhet tre våningar ner under marken. På vår vandring får vi se både kristna historiska platser och även något av antikens Rom. Från klostret till Pantheon, sedan upp över Capitolium, utmed Forum Romanum, förbi Colosseum och till San Clemente. Denna antika miljö fick ju bla St Petrus och St Paulus uppleva när de kom till Rom. Med dessa erfarenheter förbereder vi oss för de kommande dagarna.
Vi hittar någonstans att äta lunch under dagen och på kvällen äter vi gemensam middag hos Birgittasystrarna.
Denna dag delar vi gruppen i två delar.
För ena halvan blir det En dag i St Petrus fotspår – Vatikanen.
Vi promenerar, ca 2 km, till Vatikanen och här får vi den unika möjligheten att uppleva Vatikanens trädgårdar bakom St Peterskyrkan. Vår guide, Solveig Nolheim, är den enda svenska guiden som har tillgång till dessa trädgårdar. Efter lunch ser vi något av de stora muséet, Sixtinska kapellet tar oss till Peterskyrkan och går in genom den första Heliga porten. Målet är att komma ner till kryptan där St Petrus ligger begravd.
Lunch äts på egen hand inne i Vatikanen och middag äter vi gemensamt hos Birgittasystrarna.
För andra halvan väntar inget gemensamt program. Här finns istället tid för egna utflykter, en dags flanerande eller kanske "bara vara".
Idag blir det omvänt program för grupperna.
En dag i St Petrus fotspår – Vatikanen.
Vi promenerar, ca 2 km, till Vatikanen och här får vi den unika möjligheten att uppleva Vatikanens trädgårdar bakom St Peterskyrkan. Vår guide, Solveig Nolheim, är den enda svenska guiden som har tillgång till dessa trädgårdar. Efter lunch ser vi något av de stora muséet, Sixtinska kapellet tar oss till Peterskyrkan och går in genom den första Heliga porten. Målet är att komma ner till kryptan där St Petrus ligger begravd.
Lunch äts på egen hand inne i Vatikanen och middag äter vi gemensamt hos Birgittasystrarna.
För andra halvan väntar inget gemensamt program. Här finns istället tid för egna utflykter, en dags flanerande eller kanske "bara vara".
Från Birgittaklostret promenerar vi i de Judiska kvarteren för att sedan vandra över Tiberön till Trastevere där vi även finner någon plats för lunch. Bussen möter sedan upp oss och tar oss till Paulus basilikan, där vi har vår andra Heliga Port, Santa Sabina, med en vidunderlig utsikt över hela staden, och sedan San Sebastiano katakomberna.
När vi kommer tillbaka till gästhemmet får vi en visning av Heliga Birgittas Våning och sedan väntar gemensam middag.
Buss hämtar oss idag vid vårt gästhem och Solveig Nolheim guidar även denna dag.
Idag har vi fyra pilgrimskyrkor att besöka, varav två med Heliga Portar.
San Giovanni, tillika Roms domkyrka, Santa Croce, San Lorenzo och Santa Maria Maggiore.
Denna dag har vi en förbeställd lunch i närheten av någon av kyrkorna.
Vi firar mässa i Katarina kapellet.
Middag äts ikväll på egen hand, det finns många restauranger att välja på i området runt vårt boende.
Nu är det dags att summera dessa innehållsrika dagar. Vi får stiga upp lite tidigare än vanligt för att påbörja hemresan. Framåt kvällen är vi åter hemma och kan smälta intrycken från denna innehållsrika resa.
Patrick är sedan 2009 kyrkoherde i Fjärås-Förlanda församling i Norra Halland. Tjänsten innan var som studentpräst i Uppsala och föreståndare för S:t Ansgars studentkyrka. Den heliga Birgitta har funnits med i Patricks liv sedan studieåren i Uppsala. Detta har bla lett till ett flertal resor till den eviga staden Rom både som resenär och som kaplan. "Rom är verkligen historia på så många sätt. Men för mig som kaplan på en resa är det den levande historien som är intressant. Den kristna kyrkan ha...