Skip to main content

Maria Gustin Bergström

Sångerska, låtskrivare, civilingenjör, pastor och odlingsnörd – Maria Gustin Bergström har många strängar på sin lyra och kan nu även lägga till reseledare hos Exodus Resor.

Många känner igen Maria från SVT:s Sommarandakter från Marias trädgård, där hon med naturen och trädgården som utgångspunkt delat tankar om livet, tron och hoppet. Till vardags arbetar hon som universitetsadjunkt vid Linköpings universitet och är pastor i Brunnsparkskyrkan i Tranås.

Musiken är en annan viktig del av Marias liv. Hon har skrivit ett stort antal sånger och psalmer, gett ut flera album och tilldelats både Utbultstipendiet och Anders Frostenson-stipendiet för sitt musikskapande. Med sitt varma och personliga sätt, sin nyfikenhet och sitt stora engagemang är hon också en mycket uppskattad reseledare.

Fritextsökning
Resekalender
Kontakta oss
Adress:
Exodus Resor
Vasagatan 27
SE-573 31 Tranås
Vi är en del av Tranås Resebyrå AB
  • King Tours
  • Anderson's African Adventures
  • Tour Africa
  • Klosterresor
  • Tranås Resebyrå